İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gözler merkezin faiz kararında

Piyasalar bu gün Merkezin faiz kararına odaklandı. Ekonomistler faizlerde bir değişiklik beklemiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç gün içinde Fırat’ın doğusuna harekat başlatılacağını açıklamasının ardından dün ilk tepki olarak yükselen dolar/TL, faiz kararı öncesi yukarı yönde 5.37 civarında yer alıyor.

TCMB bugün saat 14:00’te PPK toplantısı sonucunu açıklayacak. Ancak ekonomistler faizde değişiklik beklemiyor. 13 Eylül’de politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24’e çıkaran TCMB, 25 Ekim’deki son PPK toplantısında faiz değişikliği yapmamıştı.

Fitch, not kararını açıklayacak

Öte yandan Fitch’in Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesini 14 Aralık’ta açıklaması bekleniyor. Yurt dışında ise bugün saat 15:45’te ECB politika faizi açıklanacak.

Jeopolitik Riskler tekrar gündemde

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Fırat’ın doğusunu bölücü terör örgütünden temizlemeye yönelik harekatı birkaç gün içinde başlatacağız. Hedefimiz asla ABD askerleri değil, bölgedeki terör unsurları. Bu adım siyasi çözümün önünün açılmasına ve ABD ile daha sağlıklı işbirliği imkanı oluşturmamıza imkan verecek” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik tek taraflı herhangi bir askeri harekatı endişe verici olarak niteleyerek, bunun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Bankacılar harekatın jeopolitik riskleri artıracak olması nedeniyle kurda yükseliş etkisi yarattığını belirterek, bu çerçevede önümüzdeki günlerde ABD ile ilişkilerin nasıl seyredeceğinin piyasalarda yakından takip edileceğini belirtiyor.

Mission News Theme by Compete Themes.