İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP ‘sızdırmalardan’ rahatsız

Siyasi partilerin 24 Haziran seçimlerindeki ittifakları yerel seçimlere taşıma girişiminde bu hafta son dönemece girilirken İYİ Parti en az 2 büyük şehir istiyor.

Cumhur ittifakı ortakları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin biraraya gelerek işbirliğine son noktayı koymaları beklenirken, gözler CHP ve İYİ Parti liderlerinin sekiz aralık günü kamuoyundan gizli yaptıkları görüşmenin içeriğine çevrildi.

İYİ Parti kaynaklarından yansıyan bilgiye göre Akşener, Ankara ısrarından vazgeçtikleri mesajı vermelerine karşın, Kılıçdaroğlu’na, “Ancak seçime CHP adayıyla gidilmesi halinde kendi tabanlarını da ikna edebilmek için Mansur Yavaş’ın aday gösterilmesi tavsiyesinde bulundu.

CHP rahatsız

İki liderin hafta sonu yaptığı gizli görüşmenin basına sızmasının ardından kulislerde, iki ismin bir kaç gün içinde, en geç hafta ortasında biraraya geleceği ve uzlaşma sağlanırsa seçim işbirliği koşullarını kamuoyuna deklare edeceği kulislere yayıldı.

CHP’de Kılıçdaroğlu’na yakın üst düzey bir yönetici ise İYİ Parti kanadından yapılan “sızdırmalardan” rahatsız olduğunu belirtirken, ittifakın geleceği konusunda o kadar da umutlu konuşmadı.

İttifak olmazsa ne olur?

İttifak olmaması halinde CHP’de genel hava, Ankara’da partili bir adayını çıkarması yönünde. Birçok parti yöneticisi veya milletvekili, ittifak dışında Mansur Yavaş’ın aday gösterilmesi halinde, Parti Meclisi’nden adaylık vizesi almasının zor olacağını savunuyor. CHP, İYİ Parti ile ittifak olmaması halinde partide olan belediyelerin çok az fireyle yeniden kazanılabileceği hesabını da yapıyor.

Bahçeli’nin ittifak hesabı: En az yüzde 52

Muhalefet ittifakı ile ilgili kulislerin yanı sıra gözler bir yandan da artık iki liderin buluşmasıyla kamuoyuna resmen deklare edilmesi beklenen Cumhur ittifakı cehpesindeydi. Bu konudaki dikkat çekici açıklamalar ise TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerini neredeyse baştan sona izleyen MHP lideri Bahçeli’den geldi. Meclis kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, bir yandan TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul adaylığına “başımızın üstünde yeri var” diyerek destek verirken, adaylık sürecinde Meclis Başkanlığı’ndan istifasına gerek olmadığını belirterek, AKP’nin elini rahatlattı.

BBC Türkçe

Mission News Theme by Compete Themes.