İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2019 hakikaten zor bir yıl olacak…

28 Kasım akşamı Altınbaş Üniversitesi’nin Gayrettepe kampüsünde gerçekleşen panele ilgi oldukça fazlaydı. Mahfi Eğilmez ve Işın Çelebi Hocaların konuşmacı olduğu panelin moderatörlüğünü yapmaktan büyük keyif aldım. Sizleri çok bekletmeden notları paylaşayım:

Mahfi Eğilmez Hoca, kurlar yükseldikçe Türk İnsanının TL’den hemen Dolara döndüğünü, bu durumun tüketici güven endeksinde düşüş yarattığını belirtirken, enflasyon hedefinden aşırı şekilde sapmanın bu güvensizliği daha arttığı üzerinde durdu.  “Merkez Bankası’nın sürekli olarak enflasyon hedefinde yanılması, hatta uzak ara yanılması olumsuz şekilde dikkat çekiyor” diyen Mahfi Hoca, YEP hedefleri ile IMF hedefleri arasında ciddi bir fark oluştuğunu da dile getirdi.

Hem Işın Çelebi hem de Mahfi Eğilmez 2019 yılında üst üste negatif büyümeler yaşacağımızın altını çizdiler. Ben de maalesef buna katılıyorum. Ayrıca bu yılın 3. çeyreği ile ilgili büyüme beklentisi de sıfırlı rakamlarla ifade ediliyor. Bunun da altını çizeyim.

IMF’nin gelecek yıl Dolar/TL kuru için ciddi seviyeler telaffuz ettiğini de belirteyim. Bu ancak ekonomi daralırken cari açık büyürse gerçekleşebilecek bir ihtimal. Belki de bizim göremediğimiz ciddi bazı gelişmeler öngörülüyor. Mesela Mart Ayına kadar Akdeniz’de Yunanistan’la ciddi bir gerginlik yaşayacağız gibi gözüküyor. IMF’nin bunu hesap ederek mi böyle bir tahminde bulunduğunu bilmiyorum. Ancak öngörülen rakamlar hayra alamet değil.

 “Döviz Geliri olanların şansı yükseliyor…”

Işın Çelebi, Ödemeler Dengesi hesabındaki bazı anormalliklerin altını çizerek önemli tespitlerde bulundu. 2017 ve 2018 Ocak-Eylül Dönemlerini kıyasladığımızda cari açık rakamları arasında fark olmamakla beraber, 2018’de gözlü görülür bir sermaye çıkışı olduğu anlaşılıyor. Bu sebeple Cari Açığın finansmanı Net Hata Ve Noksan ile Merkez Bankası Rezervleriyle sağlanmış. Maalesef olumsuz bir görüntü arz ediyor bu durum.

2019 yılı dış kaynak bulmakta zorlanacağımız bir yıl olarak bekleniyor. Fed ve ECB’nin parasal sıkılaştırmayı giderek artırması Türkiye gibi ülkelerde ciddi bir rahatsızlık yaratacak gibi gözüküyor. Hal böyleyken firmalar için bazı uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedik:

Mahfi Hoca çok net bir değerlendirme yaparak sözlerini bitirdi: Eğer bir firmanın döviz gelirleri toplam gelirlerinden % 50 fazlaysa 2019’u nispeten rahat atlatabilir. Ancak döviz gelirleri toplam gelirlerinim % 30’undan az ise çok sıkıntılı bir sürece girecektir. Bunun üzerine borcu döviz geliri TL olan firmalar yaşama savaşı verecek diyebiliriz. Dolayısıyla bu firmalara yaklaşımlarda dikkatli olmak gerekiyor.

Yıl sonu yaklaşırken 2019 ve 2020 beklentilerini daha çok seslendireceğiz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Kanyak:emrealkin.com

Mission News Theme by Compete Themes.